גירוי עצב היקפי (PTNS)

מערכת גירוי עצבי היקפי נעשית בעזרת גירוי בעצב הטיביאלי, העצב שמקורו בחוט השדרה נמצא באותו האזור אשר שולט על תפקוד של איברי האגן, כולל שלפוחית ​​השתן, מעי גס. הטיפול ב-PTNS© מטפל בדחף לא תקין להשתנה (=דחיפות) , תכיפות מוגברת להשתנה וגם בדליפת השתן מדחף.

איך מבוצע הטיפול PTNS® ומה לצפות מהטיפול?

• מחט קטנה מוחדרת באזור הקרסול, שמתחברת למנוע חשמלי המייצר גירוי באזור הדקירה למשך 30 דקות פעם בשבוע למשך 12 שבועות.• 60-80% מהחולים מגיבים היטב לטיפול*

• מפחית את מספר ביקורים לשירותים במהלך היום ובלילה ,הדחיפות ומספר דליפות השתן מדחף*, ולכן יכולים לשמש לטיפול בתסמינים של שלפוחית ​​השתן הפרוע.

* במחקרים קליניים,תוצאה חיובית הושגו ב60-80% מהחולים. תוצאות אלה נובעות מכך , שלא כל החולים מגיבים באופן דומה לטיפול ב-PTNS®.מהו PTNS® ?מאז 2003, PTNS® היא מערכת לטיפול שלפוחית הרגיזה.

PTNS® – מערכת שמתבססת על גירוי חשמלי המועבר דרך האלקטרודה למשך 30 דקות. גנרטור חשמלי מייצר אימפולסים חשמליים לאזור שבו עובר העצב הטיביאלי האחורי וברך זו ישנם אותות המועברים לחוט השדרה ולעצבים האחראים לפעילות של אברי האגן (שלפוחית השתן וכו’).

מה תרגיש/י במהלך הטיפול ב-PTNS®?
במהלך הטיפול, יכולים לחוות תחושות שונות, ולכן קשה לחזות את מה שאת/ה תרגיש/י בזמן הטיפול. מטפלים שונים מתארים לעתים קרובות שמרגישים תחושת “עקצוץ” או “פעימות”. הטיפול נסבל היטב בדרך כלל. מכשיר ה-PTNS® מציע עוצמת גירוי שונות, כך שהרופא שלך יוכל להתאים את העצמה של הגירוי במהלך הטיפול כדי שתרגיש/י אותו מצד אחד ומצד השני שהטיפול יהיה נוח לך, ללא גרימת תחושות הכאב שעלולות להתעורר במהלך טיפול.

כמה פעמים צריך לבצע את הטיפול ב-PTNS®?
אתה תקבל סדרה ראשונית של 12 טיפולים פעם בשבוע. לאחר 12 הטיפולים הראשונים, במידה וחל שיפור בתסמינים שלך, הרופא ימשיך את הטיפול פעם בחודש כדי לשמור על ההשפעה החיובית של הטיפול.

כמה יעיל הטיפול ב-PTNS®?
ב60-80% מהחולים נצפה שיפור בתסמיני השלפוחית הרגיזה. PTNS® יכול לעזור גם אם הטיפולים האחרים כגון תרופות עלו בתוהו.

תוך כמה זמן תראה/י תוצאות של הטיפול ב-PTNS®?
כדי להעריך את תגובתך לטיפול ב-PTNS®​​, בדרך כלל לוקח בין 5 עד 7 שבועות. עם זאת, מטופלים מגיבים לטיפול ב-PTNS® במהירויות שונות. בדיווחים קליניים על 100 חולים עם הצלחת הטיפול ב-PTNS®, תסמינים השתפרו תוך 2-12 שבועות. בכ%20 מהמטופלים האלה תסמיני הדחיפות עם/בלי דליפת השתן לא השתפרו עד 8 שבועות לאחר תחילת הטיפול ב-PTNS®.
מכיוון שאין דרך לחזות איך את/ה תגיב/י לטיפול ב-PTNS®, חשוב לקבל את הטיפול המומלץ כולו (12 שבועות) לפני שאת/ה והרופא שלך ביחד תוכלו להעריך, אם הטיפול הזה הוא הבחירה מתאימה ויעילה עבורך.

איך אני יכול לקבל את הטיפול ב-PTNS®?
אם את/ה חושב/ת שיש לך תסמינים של השלפוחית ​​הרגיזה, דבר/י עם הרופא האורולוג שלך. אחרי השיחה, בדיקה ובדיקות נוספות במידת הצורך ועל פי שיקול רפואי ייקבע לך תכנית טיפול אישית, שמתחילה בדרך כלל עם השינויים בתזונה ו/או תרופות. PTNS® היא אופציה טיפולית נהדרת אם האפשרויות הקודמות לא עוזרות ואת/ה לא רואה מספיק שיפור בתסמיניה של השלפוחית הרגיזה​​.PTNS® מבוצע בדרך כלל במשרד של אורולוג שמכיר את הטכניקה. אם את/ה מעוניין/ת בטיפול הזה אנא פנה/י לאורולוג המומחה בתחום.

האם יש מטופלים בהם לא ניתן לבצע את הטיפול ב-PTNS®?
כן , אלה כוללים: חולים עם קוצבי לב או דפיברילטורים מושתלים, חולים נוטים לדימום יתר, חולים עם נזק עצבי, שיכול להשפיע על הגירוי של העצב הטיביאלי או תפקוד אברי האגן, כמו גם חולות בהריון או מתכננות להיכנס להריון בזמן הטיפול.

מהו הסיכון שכרוך בטיפול ב-PTNS®?
סיכון שקשור ל-PTNS® נמוך. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן זמניות וכוללות כאב או דלקת קלה של העור במקום או בסמוך למקום גירוי.